Mam nadpobudliwe dziecko-Czy to już ADHD?
Nadruchliwość czy nadpobudliwość u dziecka, rzadko rodzi niepokój u rodziców lub otoczenia. Dziecko przeszkadza nauczycielowi lub kolegom podczas zajęć, najpierw działa poźniej myśli, jest często postrzegana jako niegrzeczne, źle wychowane lub egoistyczne. Jest jednak różnica między potrzebą ruchu, ciągłym dążeniem do sprawdzania swoich sił, a niemożliwością do mówiąć kolokwialnie "wysiedzenia w miejscu". Problem pojawia się wtedy, gdy dziecko nie potrafi przekierować swojej uwagi na czynność wykonywaną w danym momencie i przystosować się do panujących warunków. Tymczasem może być to pierwszy sygnał świadczący o zaburzedniu rozwojowym, zwanym jako ADHD.
Kiedy mówimy o napobudliwości i nadruchliwości u dziecka?
Dziecko nadpobudliwe:
Nadpobudliwość może generować również trudności w relacjach rówieśniczych.
Dziecko nadruchliwe:
Jeżeli dziecko cierpi na ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, będzie można zauważyc u niego również problem z koncentracją. Oznacza to, że dziecko:
Nadpobudliwość, nadruchliwość u dzieci nie zawsze wymaga konsultacji z psychologiem dziecięcym. Często jednak taka wizyta jest potrzebna, własnie w celu uświadomienia skali problemu i wsparcia rodziców, którzy maja prawo do odczuwania niepokoju i bezradności.
Opracowały: mgr Emilia Górska i mgr Marlena Przystalska
Źródło internetowe: https://poradnia-harmonia.pl/nadpobudliwosc-u-dzieci/
81-578 Gdynia
ul. Wiczlińska 50B