Nie ma co ukrywać, że w dzisiejszych czasach trudno jest obyć się bez Internetu oraz urządzeń elektronicznych. Coraz bardziej stają się istotnym narzędziem w edukacji ale także źródłem informacji czy rozrywki. Ważne jest więc korzystać z nowej technologii w sposób rozważny oraz wiedzieć z czym wiąże się nadmierne korzystanie z ekranów.
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) małe dzieci powinny spędzać jak najmniej czasu przed ekranem. Uważa się, że dzieci do 18. Miesiąca nie powinny w ogóle korzystać z urządzeń ekranowych. Dzieci w wieku 2-5 lat nie powinny przed ekranem spędzać więcej niż 1 godzina dziennie. Co ważne, jeśli korzystają z elektroniki powinny robić to w obecności osób dorosłych.
Istotne jest, aby całkowicie zrezygnować z ekranów w wieczornym rytuale, ponieważ mogą one utrudniać zasypianie oraz negatywnie wpływać na jakość snu, a co za tym idzie na regenerację. Nieodpowiednie korzystanie z nowych technologii u dzieci ma ogromny wpływ na rozwój języka – trudności w porozumieniu się, opóźnieniu w rozwoju mowy. Badania pokazują, że nieodpowiednie korzystanie z elektroniki wiąże się m.in. z trudnościami w zakresie koncentracji uwagi oraz problemów z zachowaniem (pojawienie się objawów nadpobudliwości psychoruchowej, impulsywności).
Oby nie skupiać się tylko na negatywnych aspektach korzystania z nowoczesnych technologii, warto wspomnieć o pewnych korzyściach (biorąc pod uwagę używanie ich w sposób kontrolowany i odpowiedzialny). Odpowiednio zaprojektowanie programy edukacyjne, gry mogą sprzyjać rozwojowi języka czy funkcji poznawczych, zachęcać do aktywności ruchowej (np. taniec).
Zachęcam do zapoznania się bardziej z tematem na stronie: https://pierwszekroki.net/
Link do broszury dla Rodziców : https://pierwszekroki.net/wazne/pomyslownik-na-trudne-sytuacje.pdf.
Opracowała - Katarzyna Pielecka
81-578 Gdynia
ul. Wiczlińska 50B