Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Jak spędzić święta z dziećmi bez telewizora i innych sprzętów?

Aktualnie jednym z najbardziej popularnych sposobów na zajęcie czymś uwagi dziecka jest włączenie telewizora, komputera lub tabletu. Dziecko siada w jednym miejscu i na godziny znika z rzeczywistości. Starsze dzieci, będące już w wieku nastoletnim mogą kojarzyć nadchodzące dni świąt z myślami „o nie, znowu trzeba będzie spędzić ten czas z rodziną..”. Aby nie musieć słuchać nerwowych kłótni bądź nudnych dyskusji przy stole same sięgają po telefon, laptopa lub tablet. Kiedy przygotowania dobiegną końca następuje czas celebracji, a gwoździem programu staje się wspólne oglądanie świątecznych filmów w telewizji, notabene emitowanych po raz czterdziesty ósmy.

Co zrobić, aby nie spędzać świąt „razem, ale osobno”?

Napiszcie wspólnie list do Mikołaja!

Jednym ze sposobów na wspólne spędzenie tego czasu może być pomoc w napisaniu listu do świętego Mikołaja. Pomoże to również ukierunkować dziecięce pragnienia i dostosować do możliwości finansowych, jakimi rodzic dysponuje. Ponieważ dzieci najczęściej nie potrafią jeszcze podejmować decyzji mogą nie wiedzieć czego chcą, a wiedzieć tylko tyle, że chcą tego dużo. Aby dziecku pomóc można podawać mu propozycje (może chciałbyś misia?) i stawiać przed nim konkretny wybór, na przykład „czy wolisz misia białego czy brązowego?”. Daje to dziecku konkretny obiekt, który jest dla niego łatwy do rozpoznania i przyswojenia, daje poczucie decyzyjności, a rodzic kontroluje czym owy obiekt jest i czy jest w stanie go dziecku zapewnić. Kolejnym sposobem na bycie z dzieckiem, a nie obok dziecka jest cierpliwe towarzyszenie mu w jego rozwoju poznawczym i wyjaśnianie tradycji, opowiadanie dlaczego w czasie świąt wykonujemy cały szereg czynności, których nie wykonujemy nigdy wcześniej ani nigdy później. Skąd właściwie wziął się zwyczaj przystrajania choinki i co ona symbolizuje ? Dlaczego czekamy na pierwszą gwiazdkę? Zatrzymanie się w tym całym zgiełku i poświęcenie czasu nie nerwowym podrygom w celu sprzątania i gotowania, a dziecku i jego potrzebom poznawczym, daje znak, iż jest ono ważne. Może pomóc mu także zrozumieć otaczające go wydarzenia, oraz rozwinąć w nim poczucie tożsamości rodzinnej i kulturowej.

Co jeśli zabawy na śniegu nie są możliwe, z powodu… braku śniegu? Podarowanie prezentów można powiązać z zabawą. Zabawa w ciepło-zimno rozbudzi ciekawość oraz przyczyni się do wzmożenia radości z odnalezionego już prezentu. Warto również zaopatrzyć się w szereg gier. Aktualny zestaw gier daje możliwość dostosowania ich rodzaju do wieku dziecka. Można zatem wybrać takie, które będą odpowiednie dla dzieci młodszych, jak również takie, które będą atrakcyjne dla nastolatka. Również tutaj należy dodać, iż gry pomagają rozwijać kompetencje poznawcze, myśleć w sposób analityczny, alternatywny, rozwijają kreatywność oraz umiejętność rozwiązywania problemów. Stymulują również rozwój społeczny, uczą odnoszenia wygranej oraz porażek, radzenia sobie z przegraną. Gry związane z budowaniem konstrukcji pomagają doskonalić myślenie przestrzenne oraz koordynację oko-ręka. 

Warto zwrócić uwagę, że święta to nie tylko kilka dni występujących końcem grudnia. Ozdabianie domu bądź przygotowywanie kartek świątecznych na długo przed świętami również jest wspaniałą okazją do wspólnego kontemplowania tego czasu, wzmagając radosne oczekiwanie. Wykonywanie świątecznych ozdób także wspiera rozwój dziecka, gdyż stymuluje motorykę małą (sprawność dłoni i palców, precyzję ruchów).

Tych kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem jest czasem, który również można poświęcić na pielęgnowanie (a być może odnawianie?) relacji rodzinnych. Pamiętajmy, że ważniejsze jest to, co czujemy, a nie to, co widzimy (idealnie wysprzątany dom i idealnie ustawione potrawy na idealnym stole). Zadbajmy o to, aby przygotowania do świąt objęły wszystkich członków rodziny i stały się wspólnym zadaniem, zacieśniającym więzi, a święta były radosnym czasem. 

Opracowały : mgr Jolanta Skrobińska i mgr Patrycja Andrukiewicz 

Data dodania: 2023-12-12 12:57:39
Data edycji: 2023-12-12 13:45:15
Ilość wyświetleń: 36
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej