Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Zdrowy uśmiech dziecka - jak dbać o żeby u dziecka?

Próchnica co to takiego i skąd się bierze ?

W wczesnym etapie życia dzieci mają zęby mleczne do ok. 6- 7 roku życia – w tym okresie też może wystąpić próchnica zębów mlecznych – jest ona chorobą. Nie raz słyszymy, że to tylko zęby mleczne i tak wypadną – niestety  prawda jest brutalna od stanu mlecznych zębów zależy jakie będą stałe zęby naszych pociech. Jeżeli dopuścimy do zaniedbania zębów mlecznych i nie będziemy leczyć próchnicy – konsekwencje mogą się być bardzo znaczące takie jak: wady zgryzu, nieprawidłowo rozwiniętą kość żuchwy, w późniejszym okresie nawet wady zgryzu.

Dane statystyczne gabinetów stomatologicznych dotyczące próchnicy u dzieci są przerażające:

- 77 % - 6 latków ma próchnicę

- 65% - 3 latków ma już próchnicę.

Są trzy powody, z których powstaje próchnica:

- podatność tkanek- uwarunkowania genetyczne (rodzice mieli słabe uzębienie tym samym dziecko mogło je odziedziczyć)

- nawyki żywieniowe (duże ilości napojów słodzonych, zawierających cukier prosty)

- brak prawidłowej higieny jamy ustanej oraz brak profilaktyki (złe szczotkowanie lub jego brak, brak wizyt dentystycznych )

Co to próchnica butelkowa?

Na pewno rodzice nie raz spotkali się z tym pojęciem – jak by się mogło wydawać  próchnica zębów mlecznych nie rozpoczyna się od brązowych czy czarnych plam na zębach. Istotnym i początkowym  objawem jest kredowobiała zmiana, którą można zobaczyć na gładkiej powierzchni zęba. Tzw. plama próchnicowa jest matowa, przez co wyraźnie odcina się od zdrowej, błyszczącej części zęba.  Jeżeli rodzice zauważą ją w porę i szybko udadzą się z dzieckiem do dentysty, próchnica szybko zostanie wyeliminowana. Plama próchnicowa to początkowy objaw choroby, który nie dotyka zębiny zęba, ale tylko szkliwa. Powierzchnię  można bez większych przeszkód wyleczyć, stosując remineralizujące preparaty takie jak odpowiednie pasty zalecane przez dentystę. W tym drugim gorszym przypadku plama będzie się powiększać i przybierze typowe, brązowe lub czarne zabarwienie. Wtedy też plama próchnicowa obejmie również zębinę, zamieniając się w próchnicę średnią, a z czasem dotknie również miazgi zęba zainfekuje tym samym cały ząb.

 

Jak zapobiegać powstaniu próchnicy?

O higienę zębów należy  dbać od pojawienia się pierwszych ząbków.

Od czego zacząć :

-aby zachęcić dziecko do dbania o zęby pozwólmy mu wybrać sobie akcesoria. Na rynku mamy tak szeroką ofertę szczoteczek z postaciami z bajek, zarówno szczoteczki elektryczne, soniczne jak i tradycyjne, pasty smakowe – w zależności od upodobań naszego dziecka.

- poranne i wieczorne rytuały pozwolą wprowadzić czynność mycia zębów jako coś co należy robić codziennie, ważne jest żeby na początku robić to wspólnie, nie pytać dziecka „Umyjemy ząbki ?  tylko oznajmująco zachęcać  „Będziemy teraz razem myć ząbki.” Ustalmy z dzieckiem, że po umyciu zębów wieczorem można już pić tylko wodę.

- wizyty u dentysty – od najmłodszych lat należy oswajać i edukować dziecko w temacie opieki dentystycznej – odwiedzenie gabinetu zapoznanie z lekarzem dentystą. Pamiętajmy aby nie zmuszać dziecka do niczego, najgorsze jak dziecko zrazi się  i źle będzie kojarzyć wizyty u dentysty.

 

Szukasz gabinetu stomatologicznego przyjaznemu dziecku zapraszamy na pomysłowi rodzice  stomatolodzy dziecięcy.

 

ŹRÓDŁO: https://pomyslowirodzice.pl/artykuly/zdrowy-usmiech-jak-dbac-o-zeby-u-dziecka

Data dodania: 2024-03-24 17:17:39
Data edycji: 2024-03-24 17:20:07
Ilość wyświetleń: 12
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej